Poradnik
Prawo prywatne międzynarodowe |
|
Znaczenie prawa prywatnego międzynarodowego:
- 1. Nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach mamy do czynienia z tendencją wzrostu znaczenia prawa prywatnego międzynarodowego. Ta gałąź prawa jest szczególnie istotna z punktu widzenia międzynarodowego ruchu osobowego i międzynarodowego obrotu gospodarczego. W połowie XX wieku nastąpiło wyraźne nasilenie się kontaktów gospodarczych między państwami. Międzynarodowy przepływ osób, usług i kapitału stał się powszechnym elementem codziennego życia. Zjawiskom tym towarzyszył rozwój prawa prywatnego międzynarodowego. Rozpoczął się proces unifikacji tego prawa na skalę wcześniej niespotykaną.
- Prawo prywatne międzynarodowe reguluje sytuacje, w których mamy do czynienia z więcej niż jednym systemem prawnym. W związku ze wzrostem liczby takich sytuacji, ujednolicenie przepisów w zakresie prawa prywatnego międzynarodowego stało się koniecznością. Różnice występujące w uregulowaniach poszczególnych państw i brak precyzyjnie określonych norm kolizyjnych, decydujących o prawie właściwym dla danej sytuacji prawnej, powodowały liczne trudności i budziły kontrowersje.
- Wielostronne porozumienia w zakresie prawa prywatnego międzynarodowego likwidują rozbieżności istniejące na gruncie przepisów poszczególnych państw. Niewątpliwie sprzyja to rozwiązywaniu problemów pojawiających się przy okazji międzynarodowego obrotu gospodarczego, jak i wynikających z zależności osobistych obywateli różnych państw
Pomoc prawna
zapytaj adwokata: